هنر مدیریت زمان

قسمت اول: چرا وقت کم می آورم؟

  • اجازه بدهید در ابتدا کمی در مورد اهمیت این مبحث با هم صحبت کنیم…

تا به حال چندبار با خود گفته اید:

  • ایکاش یک ربع بیشتر وقت داشتم تا…
  • ایکاش هنوز ساعت (مثلا) 5 بود!
  • اگر یک ساعت دیگر وقت داشتم …
  • چقدر خوب می شد اگر زمان چند لحظه می ایستاد!
  • و …

طبیعتا هرکس دوست دارد که زمان بیشتری در روز داشته باشد. تا به حال چقدر از این حیف‌ها ، اگر و ایکاش‌ها را در زندگی با خود تکرار کرده‌ایم؟ اگر تا به حال این سه واژه را بارها در زندگی با آه و افسوس تکرار کرده‌اید یعنی این که شما نتوانسته‌اید حداقل در شرایطی ، مدیریت درستی از زمان خود داشته باشید و آن فرصت را باخته‌اید. سه واژه‌ی ذکر شده ، تقاضای پنهان شما برای آینده است و آینده چیزی نیست جز مدیریت بهینه‌ی امروز و شک نکنید که مدیریت زمان در راس کار است. در اینجا تاملی در بیت زیر از جناب مولانا خالی از لطف نیست:

حیف اگر ای کاشِ با افسوس و آه                                           حاصل ضعف و خطا هست و گناه

زمان ، تنها واحد مشترک در همه فرهنگ‌ها و ملل مختلف و حتی در زمان‌های گوناگون تاریخ است و همچنین از گذشته تا کنون یکسان بوده و تغییری نکرده است. زمان عنصری مهم در زندگی ما انسان‌هاست و مدیریت و بهره‌برداری صحیح از آن مهارتی است ضروری که هر شخص باید به عنوان یک مهارت زندگی به آن نگاه کند و آن را بیاموزد. چه بسیار زندگی‌ها که به خاطر عدم توجه به این امر مهم تباه می‌شوند. چه بسیار شغل‌های مختلف جامعه که با نیاموختن این مهارت مهم از هم می‌پاشند و بسیاری مثال دیگر.

حالا ببینیم چرا و چه جاهایی وقت کم میاریم؟

دوستان عزیزم، بیایید به کمبود وقت به چشم یک مسئله نگاه کنیم نه یک مشکل. چرا که از کودکی یاد گرفته‌ایم که مسئله حل می‌شود و باید برای حل آن فکر کرد و دنبال راهکار گشت ؛ امّا مشکل …

قطعا هر کدام از ما به دلایل متفاوتی دچار کمبود وقت می‌شویم. تعدادی از آن ها را در اینجا با هم بررسی می‌کنیم:

1 ـ تخمین زدن :
تخمین زدن یک مهارت است که با تمرین و تکرار زیاد به دست می‌آید.

پیشنهاد می‌کنم همین الآن تخمین خود را محک بزنید. به این صورت که مثلا تا درب منزل یا سر کوچه را در چند دقیقه می‌توانید به صورت پیاده‌روی تند بروید و برگردید؟ تخمین بزنید و روی کاغذی بنویسید. حال زمان بگیرید و این کار را انجام دهید. تخمینتان با زمان واقعی چقدر تفاوت داشت؟

رمز رسیدن به تخمین های بسیار دقیق همین است.

و این چرخه را آنقدر تکرار کنید تا مو لای درز تخمین‌هایتان نرود.

دقت کنید که تخمین زدن فقط در زمان نیست بلکه تخمین صحیح توانایی‌ها هم اهمیت بالایی دارد.

از علل کم‌آوردن وقت، تخمین نادرست زمان و توانایی‌هایمان است که در زیر به آن اشاره می‌کنیم:

تخمین اشتباه توانایی‌ها :

یکی از عللی که باعث می شود دچار کمبود وقت شویم این است که ما در هنگام برنامه‌ریزی کارها توانایی خود را بیش از حد واقعی‌اش می‌بینیم و در نتیجه به جای مثلا 3 کار در یک ساعت ، 5 کار را در یک ساعت برنامه‌ریزی می‌کنیم و در انتها می‌گوییم که دچار کمبود وقت شده‌ایم. در صورتی که اگر ما همان 3 کار را در زمان گفته شده انجام می‌دادیم نه تنها وقت کم نمی‌آوردیم ؛ بلکه ممکن بود وقتی را هم اضافه بیاوریم.

تخمین اشتباه زمان :

گاهی هنگام برنامه ریزی ، اشتباه تخمین زده و برای کاری که 45 دقیقه زمان نیاز دارد 25 دقیق زمان در نظر می‌گیریم و موجب می‌شود که باز هم با کمبود وقت مواجه شویم.

2 ـ وقتِ کِشِشی :

احتمالا مواردی را تجربه و یا مشاهده کرده‌اید که در میان برنامه‌هایتان یکدفعه کاری را باید انجام دهید که داخل برنامه نیست و شما هم آن را پیش بینی نکرده بودید.

علت بسیاری از کمبود وقت‌ها این است که ما برنامه را پشت سر هم می‌چینیم و هیچ فاصله‌ایی میان برنامه‌ها نمی‌گذاریم. فقط کافی است یک کار پیش‌بینی‌نشده وارد برنامه شود. اینجاست که تمرکز و ادامه برنامه‌ی ما نیز               تحت الشعاع قرار می‌گیرد.

در اینجا می‌خواهم برای رفع این مشکل تکنیک وقت کششی را به شما معرفی کنم. تکنیک وقت کششی به ما می‌گوید که بین زمان‌های برنامه‌ریزی شده 15 الی 20 دقیقه وقت آزاد بگذارید تا اگر به کاری غیرمنتظره برخورد کردید این وقت‌های آزاد را به آن اختصاص داده و برنامه‌تان را نجات دهید و در نتیجه از کمبود وقت جلوگیری کنید.

3 ـ اولویت‌بندی:

گاهی اوقات پیش می‌آید که ما احساس می‌کنیم حجم فعالیت‌ها زیاد است و نمی‌دانیم که بهتر است کدام را به نفع کدام کنار بگذاریم یا به اصطلاح کدام را در اولویت قرار دهیم.

به طور مثال در برنامه‌‌ریزی روزانه‌ام می‌خواهم یک رمان بخوانم. به باشگاه ورزشی بروم. با دوستانم فوتبال بازی کنم. از طرفی باید امروز مقاله‌ای را بنویسم و کمی هم روی ظاهر سایتم کار کنم و خب شب هم که نمی‌شود به میهمانی نرفت. حال در اولویت‌بندی هم مشکل دارم. چه می‌شود؟ آنقدر با خود فکر می‌کنم که « اول مقاله را بنویسم یا اول روی ظاهر سایت کار کنم. اول رمان بخوانم یا اول به فوتبال بپردازم.» تا وقت کمتر شده و من باکمبود وقت مواجه می‌شوم.

اولویت‌بندی ، مهارتی ضروری ، بسیار دشوار و چالش برانگیز است که در بسیاری از مواقع ، ما را ترغیب می‌کند که صورت مسئله را پاک کنیم.

4 ـ ابر قهرمانی

یکی از زمان هایی که ما احساس می کنیم وقت خیلی کمی داریم ؛ زمانی است که تصمیم می‌گیریم زندگی خود را عوض کرده و تبدیل به انسان بزرگی شویم. به کسانی که زمان زیادی قبل از ما این راه را رفته‌اند می‌نگریم و یک لیست از کار‌هایی که باید انجام دهیم تا به انسانی بزرگ در حیطه‌ای تبدیل شویم را می‌نویسم. در اینصورت ، هم دوست داریم که زودتر کارها را انجام دهیم و هم اینکه کارهای زیادی برای انجام دادن داریم و در اینجاست که ما احساس کمبود وقت شدیدی می‌کنیم.

راهکار پیشنهادی: اگر توقع عاقلانه و منطقی از مدت زمان دستیابی به هدف داشته باشیم و برای رسیدن به آن ، برنامه‌ریزی صحیحی هم انجام دهیم احتمال مواجهه با مسئله کمبود وقت بسیار کمتر خواهدبود.

5 ـ کمال طلبی:

کمال طلبی نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایلی باشد که ما را نهایتاً به سمت مدیریت زمان سوق داده است.

یک کمال‌طلب هیچگاه در انجام فعالیت هایش نمره 19.75 را نیز نمی پذیرد و فقط می‌خواهد 20 باشد. کاری را که می شود در 10 دقیقه انجام داد را در 30 دقیقه انجام می‌دهند و در نهایت هم با نارضایتی کار را به اتمام می‌رسانند. یک ملاقات کوچک ساعت ها از وقت او را می‌گیرد و …

البته به این نکته هم باید توجه کرد که هرکس که استانداردهای بالایی را برای کاری در نظر می‌گیرد کمال طلب نیست ! کمال طلب کسی است که استاندارد بالا را در شرایطی به کار می‌گیرد که ضرورتی برای آن نیست.

طبیعی است که در این شرایط ، ممکن است من و شما احساس کنیم که مشکل اصلی ما در مدیریت زمان است و اگر در مهارت مدیریت زمان توانمند شویم می‌توانیم بدون کمبود وقت ، کارها را با همان سطحی از استاندارد که مد نظرمان است انجام دهیم درصورتی که اصلا مسئله مدیریت زمان نیست ؛ کمال طلبی است و باید به فکر درمان این موضوع باشیم.

از اعتماد شما متشکریم. ایمیلی حاوی رسید خرید شما به ایمیلتان ارسال شد... رد کردن