کامل گرایی(3)

سلام به همراهان خوب وبسایت آموزش مهارت های ارتباطی و رشد شخصی

تا این جای کار پی بردیم که کامل گرایی، واقعا از بمب ساعتی هم بدتر است.
در دو مقاله قبلی (مرگ خاموش1 و مرگ خاموش2)، براتون گفتم که کامل گرایی چی هست و چه بلایایی را به مرور زمان بر سر ما می آورد و آرام آرام ما را نابود می کند.

در اینجا با هم جند مورد دیگه رو هم مرور می کنیم و در مقاله بعدی می ریم سراغ راهکار که ببینیم چطور از دستش خلاص بشیم.

ماشاءالله کامل گرایی اینقدر بلا سرمان می آورد که هرچی بنویسم کمه.

بخشی از توقعات کاملا بی جای یک کامل گرا:

 • هیچ کس نباید به درخواست من « نه » بگه!!!
  توقع داره همه باهاش موافق باشند؛ همه مثل اون فکر کنند. و اگر کسی به درخواستش جواب منفی بده دیگه واویلا. همچین ناراحت می شه که بیا و ببین.
 • من نباید هیچ عیب و نقصی داشته باشم!!!
  کافیه توی یک میهمانی فقط یک قطره شیر بریزه روی لباس سفیدش. حالا اصلا کسی هم نمی بینه ولی خودش خودش رو داغون می کنه. دیگه اون روز بهش خوش نمی گذره.
  حالا بعضی هاشون هستند که وقتی این اتفاق می افته و حالشون گرفته می شه اینقدر غُر می زنند که حال بقیه رو هم می گیرند.
 • همه باید از من خوششان بیاید!!!
  من یک سوال از این کامل گراها دارم. مگه ما از همه خوشمان می آید که همه هم از ما خوششان بیاید. خون آدم را به جوش می آورند با این توقعاتشان. در این قسمت دیگر حرفی ندارم. همان یک سوال کار را تمام می کند.
 • همه باید از من راضی باشند!!!

همچین چیزی امکان نداره. چون ادراک ها متفاوته. هرجور که رفتار کنی یه سری خوششون نمیاد عزیزم.

چرا به مقاله “ادراک:مهارتی فرا شناختی“نگاهی نمی اندازی؟

تا مقاله قبل رسیدیم به بلای سیزدهم.

و اما چهاردهمین بلایی که کامل گرایی سرمان می آورد:

یک کامل گرا سلامت روان هم نداره

ویلیام گِلَسِر، پدر علم واقعیت درمانی است که چند سالی است عمر مبارکش را به شما خواننده عزیز داده است. دغدغه‌ی اصلی گلسر، افزایش شادی و رضایت از زندگی و مسئولیت پذیری انسان‌ها بود.

ویلیام گلسر سلامت روان را اینگونه تعریف می کند:

سلامت روان یعنی: واقعیت پذیری + مسئولیت پذیری

که وقتی دقیق تر به موجود عجیبی به نام کامل گرا می نگریم؛ متوجه می شویم که هیچ کدام از این ها را ندارد. هم از واقعیت ها فرار می کند و هم مسئولیت گریز است. چون کاملگراست بسیاری از کارها را شروع نمی کند و آن هایی را هم که شروع می کند یا ناتمام می گذارد یا در مدت بسیار بیشتری به انجام می رساند.


عزیزان، کامل گرایی تمومی نداره. حتی به خدا هم گیر میدهند.


مدام می گویند:

خب نمی شد دنیا رو بدون …….. می آفریدی؟!!!
نمی شد امروز این کار رو نمی کردی؟؟!!!
و …

کامل گرایی همان ترس یا اهمال کاری است که با ظاهری زیبا و جذاب میاد جلو…

بلای پانزدهم:

برای یک کامل گرا بقیه از خودش مهم تر می شوند

در دهه 1980 بود که دکتر باب گلدمن، در طی تحقیقی به سراغ قهرمان های المپیک رفت و با آن ها مصاحبه ای کرد. مصاحبه به این صورت بود که به آن ها گفت:« من دارویی دارم که شما با مصرف آن می توانید تا 5 سال پشت سر هم قهرمان المپیک شوید. این دارو فقط یک ضرر دارد. شما بعد از قهرمانی سال پنجم می میرید. »

این تحقیق نتیجه بسیار عجیبی داشت. درصد بالایی از آن ها با مصرف آن دارو موافقت می کردند و این خیلی فاجعه ی دردناکی است.

یعنی حاضر بودند بمیرند ولی دیگران تشویقشان کنند.

و کلی بلایای دیگر که اگر بخواهم آن ها را هم بنویسم باید کل مطالب وبسایت را به آن اختصاص دهم. فکر می کنم تا همینجای کار هم به حساسیت و اهمیت ماجرا پی برده باشید.

حالا ببینیم که اصلا

چرا ما کامل گرا می شویم؟

1 ـ گذشته ی ما

ابتدایی ترین آموزش ها در خانواده شکل می گیره. مسئله آنجا ایجاد می شود که والدین می خواهند فرزندی داشته باشند که رودست نداشته باشد که در نهایت بچه کاملگرا می شود. چطور؟

اینجور خانواده ها اینقدر امکانات مختلف و فراوان در اختیار فرزندشان قرار می دهند که برای فرزند یک شرمندگی همیشگی درست می کنند.

عشق مشروطی که خانواده به فرزند می دهد، تاییدطلبی دیگران را ایجاد می کند. مثلاً بچه، کارنامه اش را می آورد. کلی نمره خوب داره ولی زوم می کنند روی 18 و می گویند که اگر این را درست کنی فلان چیز را برایت می خرم.

یکی از دلایلی که برخی نمی خواهند بچه دار شوند همین موضوع کاملگرایی است که از والدینشان ایجاد می شود. تا یک اتفاقی می افتاده می گفتند که :«ما هیچ چیزی برات کم نگذاشتیم. زندگیمون رو به پاتون گذاشتیم. از جوونیمون زدیم. و …». این موضوع کجا خودش را نشان می دهد. وقتی که فرزند ازدواج کرد. دوست ندارد که بچه دار شود. چرا؟ چون با خودش می گوید که :«باید عمرم رو پاش بگذارم. باید کلی سختی بکشم. پس خودم کی زندگی می کنم.» و بچه دار نمی شود.

2 ـ فرهنگ بت ساز ما

متاسفانه فرهنگ ما اینگونه است که از نامداران تاریخمان به این صورت یاد می کند که از اول کامل بودند و هیچ نقص یا کم و کاستی نداشتند.
به عنوان مثال نگاه کنید به نام‌آورترین چهرهٔ اسطوره‌ای در شاهنامه، یکی از ارزشمندترین کتاب های زبان دوست داشتنی مان، رستم دستان. از ابتدا چگونه برایمان تعریفش کرده اند؟ از وقتی که به دنیا آمد درشت هیکل بود. گوشت می خورد و زور زیادی داشت و ….

یا مثلا ابن سینا، در کتاب های درسی جوری از او گفته اند که انگار نه انگار که این بنده خدا کلی مصیبت و سختی کشیده تا ابن سینا شده.

3 ـ شرکت های تبلیغاتی

شرکت های تبلیغاتی کارشان همین است. مدام این را به ما القا می کنند که همین یک قلم را داشته باشی دیگر هیچ نقصی نداری و کامل هستی و ما را به سوی کاملگرایی سوق می دهند.

4 ـ شبکه های اجتماعی

 

هر مورد به یک نحو احساس کامل گرا بودن را در ما ایجاد می کند که این یک فاجعه است. اگر ما احساس کامل بودن کنیم مگر دیگر کلاس می رویم؟ مگر دیگر روی آموزش خودمان سرمایه گذاری می کنیم؟

اصلا یک سوال

مگر باید کامل باشیم؟ اصلا کامل وجود دارد؟


کافی باشیم یا کامل؟ مسئله این است.


عزیزان دل، کافی باشید! یعنی به اندازه ای که بس باشه. یعنی که یه یک حد خوبی برسید.

خبر خوب:

کاملگرایی یک انتخابه. تابه حال آگاه نبودیم؛ انتخابش کرده بودیم. از این به بعد آگاه شدیم؛ انتخاب می کنیم که کاملگرا نباشیم.
تا انتخاب کنید که نباشید اتفاقات خوب شروع می شوند.

با ما همراه باشید در مقاله ی « مرگ خاموش4 » که راهکارهای رهایی از این مرض بزرگ را بیان می کنیم.

 

منبع: وبسایت آموزش مهارت های ارتباطی و رشد شخصی

از اعتماد شما متشکریم. ایمیلی حاوی رسید خرید شما به ایمیلتان ارسال شد... رد کردن