کامل گرایی(2)

سلام به دوستان و همراهان مجموعه آموزشی بیست

در مقاله قبل متوجه شدیم که اگر تصویر بالا روی اعصاب مبارکتان رژه می رود متاسفانه شما یک کامل گرا هستید. یاد گرفتیم که کامل گرایی چی هست و اینکه در کجاها اتفاق می افتد و داشتیم با هم بررسی می کردیم که چرا کامل گرا بودن اصلا خوب نیست و زندگی ما را نابود می کند. رسیده بودیم به مورد هشتم:

8 ـ حرف مفت مردم…

افراد کامل گرا، گاهی حرف مفت مردم برایشان پررنگ می شود. هر کاری می خواهد انجام دهد می خواهد بداند بقیه چی فکر می کنند.

بله. از بقیه ای حرف می زنم که قضیه ربطی به آن ها ندارد. نه که به مدیر یک شرکت بگویی که مشتریانت ناراضی اند و او بگوید حرف بقیه مهم نیست.

9 ـ بدون آرایش تا سر کوچه هم نمی رود

مرگ خاموش

امروزه همه این بازیگران هالیوودی را تا حدودی می شناسند. آیا اینان را خارج از فیلم هایشان هم دیده اید؟! متاسفانه چهره های اکثرشان در زندگی عادیشان بسیار متفاوت است. حالا این ها چه جنایتی دارند انجام می دهند؟! دارند استانداردها را به شدت بالا می برند. چون مردم که اغلب چهره واقعی این  ها را نمی بینند. فکر می کنند که خودشان نقص دارند.

یادم نمی رود شخصی اروپایی که سال گذشته به ایران سفر کرده بود؛ در کلاسی آموزشی در خارج از ایران با چه ذوق و شوقی از اهل مد بودن ایرانیان برای استاد تعریف می کرد.

می دانید این حد از اهل مد بودن چه هزینه های جدیی برایمان دارد؟!

10 ـ انسان کامل گرا، دچار نزدیک بینی می شود

اینقدر درگیر مسائل پیش پا افتاده می شود که مسائل مهم از دستش در می رود. دچار دغدغه های کوچک و دن دستیه. مثال می زنم:

  • کل دغدغه ی روزش اینه که نکنه ماشینم کثیف بشه. کل زیبایی های اون روز رو از دست می ده.
  • یا قبل از یک کلاس آموزشی کل دغدغه اش شده اون یه لکه بستنی که ریخت گوشه ی پاچه شلوارش. خب چی می شه؟ کل کلاس اون روز رو از دست می ده.
  • یا یک اتفاق کوچیک که به نظرش بده از یک نفر می بینه میگه این آدم دیگه از چشمم افتاد. خی چی می شه؟! تمام مزیت و خوبی های اون شخص که می تونست یاد بگیره رو از دست می ده.

11 ـ ابزاری برای خوشگل جلوه دادن انجام ندادن کارها(اهمال کاری)

اگر وقتی که کاری را انجام ندادید به خود بگویید که: «اهمال کاری کردم. تنبلی کردم.» احساس شرمندگی نمی کنید؟

ولی اگر بگویید که: «من استانداردهایم بالاست. من همینجوری کاری رو نمی کنم.» حالا چه احساسی دارید؟ احساس سربلندی و موفقیت!

دیدید کامل گرایی چه ابزار زیبایی است برای انجام ندادن کارها.

12 ـ آدم کامل گرا، انتقاد پذیری نداره و …

یعنی تا می تواند راه های انتقاد را می بندد. نمی گذارد که بهش انتقاد کنند. چون کامل گراست. نمی خواهد که تصویر خاص خودش از بین بره. می ترسد.

اگر هم یک بار ازش انتقاد بشود با جملاتی مشابه «شماها قدر من رو نمی دونید»، «فکر کردی چه خبره؟!» و… شروع به پرخاشگری می کند. چون می خواهد کامل باشد نمی پذیرد.

افراد کامل گرا می گویند می خواهم کامل باشم. نمی گویند می خواهم کامل بشوم.

13 ـ تفکر همه یا هیچ

مرگ خاموش

این آدم های عجیب و غریب با افتخار می گویند:«من یا کاری را انجام نمی دهم یا اگر انجام بدم، عالی عالی انجام می دهم.» و جالب است که همیشه در همون مرحله ی اول (یا کاری را انجام نمی دهم) می مانند.

میگه آدم ها یا خوب اند یا بد! تفکر صفر و یکی داره. از هر کس دیدی بیش از حد داره از شما تعریف می کنه به شدت بترسید. چون داره صفر و یکی می بینه. الان فقط داره خوبی هاتون رو می بینه. یکم بدی هاتون بچربه؛ دیگه فقط بدی هاتون رو می بینه.

این رفتارها خیلی زیاد دیده می شود و متاسفانه در فرهنگ ما به این صورت در آمده است که نمی پذیریم یک آدم می تواند مجموعه ای از صفات خوب و بد باشد و باید اصلاح شود. متاسفانه فرهنگ ما آموزش می دهد که همه بی نقص اند. آقاجان همه ی انسان ها اشتباه دارند. کیفیت انسان ها اینجوری مشخص می شود. چیزی که مهمه باید ببینیم که در مواجهه با اشتباهاتشان چه رفتاری بروز می دهند. لجاجت ، سماجت ، قاطعیت و …

ما معمولا یا می گوییم یک نفر بی نظیره یا می گوییم که به درد نخور و پَسته. یا سفید یا سیاه. «خاکستری ببین» نیستیم. خاکستری ببینیم یعنی کنار هر بدی، خوبی ببینیم و کنار هر خوبی هم بدی ببینیم.


پس زمانی که شیفته ی یک نفر شدی فوراً بگرد چندتا بدی هم ازش پیدا کن. وقتی هم که از یکی متنفر شدی فوراً بگرد چندتا خوبی هم ازش پیدا کن.

از حالا به بعد وقتی به ما می گویند نظرت در مورد فلان آدم چیه. می گوییم که: «من این ویژگی هاش رو خیلی دوست دارم و می پسندم و فلان رفتارهاش رو هم نمی پسندم.»

 

منبع: وبسایت آموزش مهارت های ارتباطی و رشد شخصی

از اعتماد شما متشکریم. ایمیلی حاوی رسید خرید شما به ایمیلتان ارسال شد... رد کردن