ادراک:مهارتی فراشناختی(1)

با سلام خدمت شما دوستان و همراهان عزیز وبسایت آموزش مهارت های ارتباطی و فنون مطالعه.

تا به حال :

  • چقدر موقعیت های شغلی را از دست داده ایم ؟!
  • چقدر فرصت های خوب ارتباطی که خراب کرده ایم ؟!
  • چقدر با همسر یا فرزند خود به اختلاف می خوریم ؟!

فقط به علت نداستن موضوع مهم ادراک.

در این مقاله ، با هم می خواهیم به بررسی دو موضوع مهم بپردازیم:

1 ـ ادراک چیست ؟

2 ـ ادراک چگونه شکل می گیرد ؟

 

در اول کار اجازه بدهید ببینیم که اصلا ادراک چه هست ؟

اگر در کتاب ها و یا اینترنت به دنبال تعریفی از ادراک بگردیم احتمالا به تعاریف قلمبه سلمبه ای می رسیم که درک و هضم آن ها برای ابرسیستم ها هم یک مقدار مشکل خواهد بود.

برای تعریف ادراک از شما می خواهم خوب در مورد تصویر زیر فکر کنید:

در تصویر چه رخ داده است؟ کلام کدام یک درست است؟کدام یک اشتباه می کنند؟ اگر هرکدام بر سر دیگری فریاد بکشند که:«حرف من درست است» آیا کار درستی کرده است؟

حالا متوجه شدید که ادراک چه هست؟! و چقدر ما روزانه با این موضوع درگیر هستیم.

بله ، ادراک برداشت هرشخص از یک رویداد است.

بگذارید چند مثال بزنیم تا موضوع ملموس تر شود:

1 ـ دو تیم با هم مسابقه می دهند و درنهایت یکی برنده و دیگری مغلوب می شود. در این وضعیت به جایگاه تماشاچیان نگاهی بیندازید. چه می بینید؟ چرا طرفداران تیم برنده خوشحالند ولی طرفداران تیم بازنده غمگین؟! فکر نمی کنید به علت تفاوت در ادراک باشد؟

2 ـ فرض کنید در اتوبوسی نشسته اید. در یکی از ایستگاه ها مردی با سه بچه ی چهار و پنج ساله وارد اتوبوس می شود. بعد از دقیقه ای می بینید که یکی از بچه ها عصای پیر مردی را می کشد. دیگری شلوار شما را خاکی کرده است و کلاً هرکدام به نحوی اتوبوس را بهم می ریزند و پدر بچه ها به یکجا خیره  شده و اصلاً حواسش به بچه هایش نیست وشما هم پیش خود می گویید :«عجب پدری. چرا حواسش به بچه هاش نیست؟ مگه نمی بینه بچه هاش دارن چیکار می کنند؟» و از این حرفا. ناگهان طاقتتان طاق شده و به شانه ی مرد زده و با رویی عصبانی می گویید:« این چه وضعشه آقا ؛ اصلا حواست به بچه هات هست؟!» ناگاه مرد به خودش آمده و می گوید:« آقا ببخشید.شرمنده. من الآن از بیمارستان دارم برمی گردم ؛ مادر بچه ها فوت شده حالا نمی دونم چطور به بچه ها بگم.»

به نظر شما باز هم همانقدر عصبانی هستید؟ قاعدتاً خیر. چون ادراک شما از ماجرا تغییر کرد.حالا احتمالا او را دلداری داده؛ به فرزندانش شکلات داده و برای او آرزوی صبر خواهید کرد.

در دو مثال بالا دیدیم که ادراک چیست و چگونه با تغییر ادراک ، اوضاع ما عوض می شود.

همانطور که دیدید از یک رویداد چند ادراک متفاوت (برداشت متفاوت) به وجود می آید که همه آن ها درست هستند. دوستان توجه داشته باشید که قرار نیست برداشت دیگران هم مانند من باشد. می خواهم در این قسمت توجهتان را جلب کنم به جمله ای زیبا از ویلیام گلسر ، بنیانگذار تئوری انتخاب ، :

اگر افراد یاد بگیرند آنچه برای من خوب است لزومی ندارد برای دیگری هم خوب باشد ، آنگاه دنیای شاد و خوشایندتری داشتیم.

و در انتهای بخش اول نظرتان را به این جمله ی مهم جلب می کنم:

مهم ترین کاربرد ادراک دیدن دنیا از دید دیگران می باشد
و تنها در این صورت است که می توانیم کاری کنیم که دنیا جای

زیباتری برای زندگی کردن باشد.

ادراک چگونه شکل می گیرد؟

همانطور که گفتیم ادراک هرکس برداشت او از یک واقعیت است و چقدر جالب است که بدانید واقعیتی وجود ندارد! آنچه که شما آن را واقعیت می خوانید واقعیت شخصی شماست. حال اجازه دهید بررسی کنیم مسیرشکل گیری این واقعیت شخصی چگونه است:

همانطور که در تصویر می بینید یک رویداد از طریق حواس پنج گانه در ما راه پیدا می کند. حس هایی که هرکدام نقص هایی دارند. برای مثال اگر نوشته ای با فونت هشت را در 100 سانتی متری شما بگیرند قادر به دیدن آن نیستید و اگر صدای تلویزیون را روی دو یا سه بگذارید در شنیدن مطالب دچار مشکل خواهید شد و یا حتما تجربه کرده اید که اگر چند عطر را پشت سر هم ببویید حس بویایی تان از کار خواهد افتاد و …

چرا به مقاله “قدرت اعجاب انگیز تمرکز“نگاهی نمی اندازی؟

بعد از اینکه رویداد به درون ما راه پیدا کرد تازه باید از بخش فیلترهای ذهنی عبور کند. فیلترهای ذهنی، مجموعه ای از باورها، ارزش ها، تجربیات و فرهنگ ما هستند که واقعیات موجود را در شرایط مختلف، تعمیم می دهند؛ تحریف می کنند ؛ حذف می کنند و در نهایت چیزی به نام واقعیت شخصی را به ما معرفی می کنند و ما تصمیم میگیریم.

پس:

آنچه را که معمولاً به عنوان واقعیت نام می بریم صرفا برداشت شخصی و واقعیت شخصی ماست که دقیقاً عین واقعیت نیست.

ویادمان باشد که:

دیگران هم واقعیت شخصی خودشان را دارند.

و در آخر هم نظرتان را جلب می کنم به تصاویر دیگری در مفهوم تفاوت ادراک:

ادراک

 

حالا وقت آن رسیده است که زندگیمان را تا این لحظه یک چکاپ بکنیم و قدری بیندیشیم…

 

خوشنود می شویم که ادامه بحث ادراک را در مقاله ی بعد مطالعه فرمایید.

 

منبع: وبسایت آموزشی بیست

از اعتماد شما متشکریم. ایمیلی حاوی رسید خرید شما به ایمیلتان ارسال شد... رد کردن