چگونه درس بخوانیم؟!

یک دانش آموز از کلاس اول تا بخواهد وارد دانشگاه شود بیش از دو هزار ساعت درس می خواند اما نکته جالب اینجا است که بدانید طبق مصاحبه هایی که با دانش آموزان انجام دادم آن ها حتی نمی دانند چگونه درس می خوانند!!! و جالب تر این است که از نظر سیستم آموزشی آن ها باید این مهارت را خود به خود یاد بگیرند.!

درس خواندن موثر ، یک فعالیت جدی و فعال است نه انفعال و بی تفاوت

فرآیند صحیح در درس خواندن شامل خواندن ، نوشتن ، فکر کردن و یادآوری می باشد. این امر مبتنی بر فرآیند یادگیری مرحله ای است و عملا در مقایسه با روش درس خواندن کنونی اکثر دانش آموزان وقت کمتری می گیرد. ممکن است در ابتدا کمی وقت گیر به نظر برسد ولی هر مرحله آن وقت کمی می گیرد. این روش ، روشی منسجم و نظام یافته است و در موقع امتحان مطالب را بهتر به یاد می آورید.

پروفسور آرتور گیتس (Prof.Gates) تحقیقاتی در این موضوع انجام داد و نتیجه آن به این صورت شد که اگر ما 20 درصد وقت خود را به خواندن و 80 درصد آن را به یادآوری مطالب خوانده شده اختصاص دهیم (قانون80/20) ، این کار در یادگیری ما 2 برابر موثرتر از زمانی است که تمام وقت خود را به خواندن بپردازیم.

 

مرحله اول: بررسی اولیه

در ابتدای کار شما باید به سرعت کتاب را ورق زده و عناوین و سرفصل ها ، جداول نمودارها را از نظر بگذرانید. اصلا لازم نیست چیزی را بخوانید و یا درک کنید. در این مرحله که 2 الی 5 دقیقه بسته به حجم کتاب طول می کشد و فقط برای آشنایی ذهن شما با کتاب است به این اطلاعات پی ببرید: 1 ـ سازمان کتاب. 2 ـ مباحث عمده مطرح شده. 3 ـ سطح دشواری متن. 4 ـ نحوه ارائه و بیان مطالب.

 

مرحله دوم: بررسی کلی فصلی که قصد مطالعه آن را داریم (بررسی ثانویه)

در این مرحله ، اول فصل را به طور اجمالی بررسی کنید. هدف از این مرحله شناسایی موارد مهم و نحوه ارائه آن هاست. مقدمه فصل ، عناوین فرعی و ایده ها و نکات مهم را بررسی کنید. این کار که نهایتا 5 الی 7 دقیقه بسته به حجم فصل مورد نظر بیشتر طول نمی کشد ولی در عوض کلیات و راهنمایی های مهمی راجع به مطلب کسب می کنید.

بررسی کلی ، نوعی نقشه راهنمای درونی در مورد نکاتی که در جست و جوی آن ها هستید ایجاد می کند و یک پارچوب و زمینه اولیه برای طرح ها و الگوهای گسترده تری که بعدا در طول مطالعه پدیدار می شوند فراهم می کند.

به تصاویر ، نقشه ها ، جداول و نمودارها با دقت نگاه کنید.  راستی ، اگر در انتهای فصل خلاصه ای وجود دارد حتما آن را بخوانید چرا که این خلاصه توسط نویسنده نوشته شده ؛ پس حتما دربردارنده مهمترین نکات از دید نویسنده است.

مرحله سوم: سوال گذاری

آخرین مرحله قبل از خواندن متن ، مرحله سوال گذاری است. یادتان باشد که سوال به ذهن ، قلاب می شود. وقتی که سوالی در ذهن خود داریم ؛ وقتی متن را می خوانیم ذهن ما تمام تلاشش را میکند تا جواب سوال را پیدا کند. حال یا نویسنده کار ما را آسان کرده و در ابتدا یا انتهای فصل سوالاتی را طرح کرده یا این که خود مبارکمان این زحمت را می کشیم.

این کار 2 مزیت عالی دارد: اول این که تمرکز به هنگام مطالعه افزایش میابد و دوم این که به خاطر سوال گذاری ، ذهن ما فعالانه کار می کند و به راحتی خسته نمی شود.

مرحله سه و نیمم: قبل از ادامه
قبل از این که وارد مرحله سوم از مطالعه شوید باید دو چراغ را برای خود روشن کنید:

اول اینکه قصد دارید چه مقدار از مطلب را یاد بگیرید

و دوم اینکه مدت زمان مشخصی را (مثلا 30 دقیقه) برای خواند فصل مورد نظر تعیین کنید.

با روشن شدن این دو چراغ ، دیگر همه چیز برای یک مطالعه جانانه فراهم شده است.

چرا به مقاله “چگونه تخمین بزنیم؟ ” نگاهی نمی اندازی؟

مرحله چهارم: خواندن

حالا نوبت به آن رسیده که فصل موردنظر را تندخوانی کنید. تاکید می کنم که تندخوانی کنید. یکی از عوامل حواس پرتی زیاد در مطالعه کندخوانی است.

چرا به مقاله “چرا تندخوانی؟! ” نگاهی نمی اندازی؟

پس از هر صفحه یا هر ایده اصلی ، یادداشت برداری کنید. این یک اصل مهم در درک و به خاطر سپاری مطالب کتاب های درسی (منظور هر کتابی است که با خواندن آن ها مطلبی را می آموزیم.) است. یادداشت هایتان هم اصلا لازم نیست که رسمی و به قول ما مجلسی باشند. راحت باشید. به زبان خودتان بنویسید البته خوش خط و خوانا. با این خلاصه کردن های پی در پی مدام به مطلب واکنش نشان دهید. اگر این عادت جدید یعنی خواندن و عکس العمل نشان دادن را جایگزین روش قدیمی یعنی خواندن و فراموش کردن کنید به زودی خواهید دید که کسل کننده ترین کتاب ها هم جالب می شوند.

بالاغیرتاً این نکات حیاتی را رعایت کنید:

خط کشیدن زیر نکات به ظاهر مهم روش خوب و مناسبی نیست. سعی کنید این عادت را ترک کنید. از ماژیک فسفری و وسایل مشابه نیز استفاده نکنید. این روش خواندن ، ابتدایی ترین و ناپخته ترین روش است چرا که تا شما همه فصل را نخوانید در موقعیتی نیستید که بتوانید درباره اینکه کدام نکات مهم تر هستند ، قضاوت کنید. این کار فقط یادگیری را به تعویق می اندازد. با این روش شما به جای فهمیدن مطلب فقط رنگ آمیزی اش می کنید.

آیا تا به حال تلاش کرده اید کتابی را که با ماژیک خط کشی و رنگ شده بخوانید و ببینید چه احساسی به شما دست می دهد؟

به جای این کار از یک مداد استفاده کنید و هر وقت مطلبی در نظرتان مهم جلوه کرد داخل حاشیه کتاب ، کنار آن علامت یک تیک قرار دهید. با این کار نکته مهم مشخص می شود و اثر علامت هم دائمی نخواهد بود و در زمان مرور مطالب که قسمت های علامت زده را ارزیابی می کنید می توانید تیک را باقی گذاشته یا پاک کنید و یا برای تاکید بیشتر یک تیک دیگر هم به آن اضافه کنید. این سیستم از با ارزش ترین ابزارهاست.

مرحله پنجم: مرور و کنترل

این مرحله به سرعت سپری می شود. به این صورت که باید متن را یک بار دیگر سریع از نظر بگذرانید و مطالب را در ذهنتان یادآوری کنید و یادداشت هایتان را تکمیل کنید. حال به یادداشت ها نگاهی بیندازید. ببینید که آیا می توانید از روی یادداشت هایتان ، فصل مورد نطر را یاد بگیرید؟ قطعا باید بگویید: ” بله “.

هنر شما این است که کلمات و بعضا مفاهیم دشوار و نامأنوس برخی کتب درسی را به زبان خودتان یادداشت برداری کرده و سپس وارد ذهن خود کنید.

مرحله ششم: رسم نقشه ذهنی

نقشه ذهنی را باید بلافاصله بعد از این که یادگیری کامل شد بکشید.

چرا به مقاله ” نقشه ذهنی مثل آب خوردن ” نگاهی نمی اندازی؟

مرحله هفتم: یاد آوری

در آخرین مرحله از مطالعه درست و اصولی و مثر هستیم. سعی کنید مطالب را اول از حفظ یاد آوری کنید و سپس از روی یادداشت ها.

6 مرحله مرور وجود دارد که اگر طبق این 6 مرحله عمل کنیم ؛ مطلب مورد نظر وارد حافظه بلند مدت شده و برای همیشه میهمان شما خواهد ماند.

 چرا به مقاله ” مرور سر بزنگاه ” نگاهی نمی اندازی؟

 

و سخن آخر:

یادتان باشد امتحانات ، آزمونی برای سنجیدن مهارت های مطالعه شما نیستند؛

بلکه توانایی های فکری و یادآوری شما را می سنجند.

 

منبع: وبسایت آموزشی فراتر از فردا

از اعتماد شما متشکریم. ایمیلی حاوی رسید خرید شما به ایمیلتان ارسال شد... رد کردن