قدرت اعجاب انگیز تمرکز

 • تمرکز چیست ؟
 • چرا تمرکز من بهم می خورد ؟
 • چه چیزهایی موانع تمرکز به شمار می روند ؟
 • اصلا تقویت قدرت تمرکز شدنی است یا کاری غیر ممکن است ؟
 • برای تقویت تمرکز چه راه هایی وجود دارد ؟

این روزها با پیشرفت زندگی ماشینی و افزایش دغدغه های مردم ، تمرکز کردن به یکی از مهم ترین توانایی های هرشخص تبدیل شده. ذهن انسان در هر لحظه اطلاعات متفاوت زیادی را از راه حواس پنجگانه دریافت می کند و هر کدام به نحوی توجه انسان را به خود جلب می کند و اینجاست که اهمیت توانایی تمرکز کردن آشکار می شود. اشخاصی که این توانایی را دارند بدون توجه به موضوعات دیگر همچنان به کار خود ادامه می دهند اما کسانی که به این ابزار مهم مجهز نباشند ، رشته افکارشان از هم پاره شده و به اصطلاح تمرکزشان بهم می خورد.

اگرشما از آن دسته افرادی هستید که نمی‌توانند افکارشان را به مدت طولانی روی یک موضوع متمرکز کنند نگران و دلسرد نشوید، زیــــــرا تنها شخصی نیستید که از عهده چنین کاری برنمی‌آیند. باید گفت افرادی که برای افزایش تمرکزشان تمرین روزانه دارند ، می‌توانند به خوبی به این قدرت اعجاب‌انگیز دست پیدا کنید.

هر چند تقويت قدرت تمرکز کار نسبتا دشواري است اما غيرممکن نيست.

پرورش تمركز ، یك مهارت است و یادگیری یك مهارت نیاز به تمرین و تمرین و تمرین دارد.

جالب است به این موضوع توجه کنید که شما در مواردی ، بسیار عالی تمرکز می کنید به طور مثال وقتی که غرق در یک فیلم شده اید و یا سرگرم یک بازی و بسیاری موارد دیگر که اگر توجه کنید آن ها را پیدا می کنید.

تمرکز یعنی توجه روی یک موضوع مشخص بدون این که موضوعات دیگری حواس ما را پرت کنند.

بگذارید توضیحی در این مورد بدهم که چه اتفاقاتی در مغز ما می افتد تا ما موضوعی را یاد می گیریم و یا مهارتی را می توانیم به بهترین شکل نمایش دهیم.

مغز ما هزاران میلیارد سلول مغزی دارد که به هم متصل اند. و یادگیری هم زمانی شکل می گیرد که یک مسیر بین سلول ها ساخته و یا تقویت شوند.

وقتی که یک کاری را برای اولین بار انجام می دهیم یک پالس الکتریکی از سلولی به سلول دیگر می رود و ارتباطی را در مغز ما ایجاد می کند. بین هر دو سلول مغزی ما فاصله کوتاهی که سیناپس نامیده می شود وجود دارد که این پلس ها باید از آن بپرند.این فاصله گرچه کوتاه است اما برای یک پالس الکتریکی مانند پریدن انسان از قله یک کوه روی قله کوه دیگر است.

با هر پرشِ این پالس ها ، فاصله بین دو سلول کمتر و کمتر شده تا دو سلول تقریبا به هم می رسند و از اینجا به بعد است که ما آن کار را بدون هیچ زحمتی انجام می دهیم.

تمرکز کردن هم دقیقا همین است. اگر تمرکزتان مدام بهم می خورد اصلا نگران نباشید. زیرا که هنوز دو سلول عصبی شما از هم فاصله زیادی دارند که با انجام تمرین هایی می توان به راحتی این فاصله را کم و کم تر کرد و بالاخره مزه ی قدرت اعجاب انگیز تمرکز را چشید.

معمولا دو منبع برای برهم زدن تمرکز ما وجود دارند:

 1. یکی منبع خارجی که سر و صدا های محیطی را شامل می شوند.
 2. و دیگری منبع داخلی که همان تفکرات پیچ در پیچ همیشگی ذهن ما هستند.

که از بین این دو ، تاثیرات منبع داخلی بسیار بیشتر از تاثیرات سر و صدا های دنیای اطراف ما است. ما برای هر دو منبع ، راهکارهایی را در ادامه می آوریم که تمرین مکرّر آن ها به تقویت تمرکز شما کمک فراوان خواهد کرد.

نکته مهم اینجاست که همه این راهکار ها قرار نیست برای همه انسان ها جواب دهد. با توجه به ویژگی های ذاتی متفاوت انسان ها هر کس راه حل خود را دارد. این راهکارها را امتحان کرده و راه حل مناسب خود را پیدا کنید.

رهایی از برهم خوردن تمرکز از سر و صداهایی که اختیار قطع کردنشان کامل در دست ما نیست ؛ باید بگویم که متاسفانه کاری از دست ما بر نمی آید. و فقط می توانیم مکان فعالیت خود را تغییر داده و یا این که بگذارید عادی شود.

یکی از قابلیت های بسیار جالبی که ذهن ما دارد قابلیت عادی سازی است. از این قابلیت عجیب استفاده کنید و ذهن خود را پرورش دهید و در برابر حواس پرتی تسلیم نشوید. وقتی كسی داخل اتاق می شود یا وقتی در با صدای بلند به هم می خورد، نباید به خودتان اجازه دهید كه حواستان پرت شود. مطمئن باشید که اگر مدتی این کار را انجام دهید به روشنی می بینید که دیگر به اینجور اتفاقات بی حس شده اید.

مثلاً در یك كنفرانس نسبت به این كه دیگران جلوی شما حركت می كنند و یا سرفه می كنند، بی تفاوت باشید و بدون این که به آنها نگاه كنید فقط بین خودتان و كنفرانس، تونل ارتباطی ویژه ای ایجاد كنید و بگذارید دیگران از این تونل خارج باشند. و یا وقتی كه با كسی صحبت می كنید، حواستان فقط به او باشد و به صورتش نگاه كنید. بگذارید همه چیز از ذهنتان خارج شود و به هیچ چیز جز او توجه نكنید.

 

افزایش تمرکز فکری: (غلبه بر عوامل درونی)

تقریبا همه اشخاصی که برای افزایش تمرکز در کارها به من مراجعه می کنند از عوامل درونی (فکری) شکایت دارند. ما اینجا تمریناتی در این زمینه را با شما به اشتراک می گذاریم:

1 ـ روش دیدن

یادتان باشد که شما از فکر خود جدا هستید و این که ذهن شما یا در گذشته سیر می کند و خود را سرزنش می کند یا در آینده است و مدام مضطرب و نگران.

 • برای قصه گو ی ذهن خود نامی انتخاب کنید. (طوطی ، الاغ ، زرزرو ، ماشین و …)
 • برای افکار مزاحم خود هم نامی انتخاب کنید. (مزاحم ، بی مصرف ، ضایع و …)
 • سپس او را با نامش صدا کنید و به او بگویید که حرفت را شنیدم ؛ ممنون.

او را به رسمیت بشناسید و بعد به آن بی محلی کنید و به کار خود ادامه دهید.

2 ـ ذهن آگاهی

ذهن آگاهی یعنی کنجکاوی کردن و مشاهده دقیق جزئیات یک پدیده با هر پنچ حس.

ترجیح می دهم همانند کلاس هایم این مطلب را به صورت یک تمرین عملی برایتان روشن کنم.

در این مقاله بخشی از آن را با هم انجام می دهیم ولی شما خواندن ادامه مقاله را متوقف کرده و بقیه مراحل را خودتان انجام دهید.

تمرین عملی:

 • با آرامش روی صندلی یا مبل راحتی تان بنشینید.
 • تمام توجه خود را روی نفس کشیدنتان (به صورت تنفس دیافراگمی) متمرکز کنید. به آرامی نفس هایی عمیق بکشید. عمل دم را از طریق بینی انجام دهید و بازدم را از طریق دهان. توجه کنید که به هنگام بازدم تمامی هوای درون شکمتان خارج شود.

تا 10 مرتبه این مرحله را تکرار کنید.

 • سپس همزمان با توجهی که روی تنفس شکمی (دیافراگمی) تان دارید به پاهایتان توجه کنید. (بدون نگاه کردن به پاها) پای راستتان را به آرامی از مچ تکان دهید.

کشیدگی عضلات آن را به وضوح احساس کنید.

سپس به سراغ پای چپ بروید.

 • یک مر حله بالاتر بیایید. عضلات ران پای راست خود را منقبض کنید.

کشیدگی عضلات آن را به وضوح احساس کنید.

سپس به سراغ پای چپ بروید.

این تمرین را تا فشردن چشم ها و حرکات ابرو ها ادامه دهید. توجه همزمان به تنفس شکمیتان فرموش نشود.

3 ـ شمارش معکوس

با سرعتی تقریبا کم ولی ثابت از شماره 50 شروع کنید به معکوس شمردن تا عدد 1 . هر وقت تمرکزتان از بین رفت باید دوباره از ابتدا بشمارید. توجه داشته باشید که ممکن است حواستان پرت شده باشد ولی متوجه این موضوع نباشید.

این تمرین را 3 بار در روز و در هر بار 3 مرتبه با فاصله زمانی یک دقیقه انجام دهید.

هر وقت در این بازه اعداد به مهارت کامل دست پیدا کردید ؛ بازه اعدادتان را گسترش دهید.

4 ـ تکنیک سه موضوع

طبق این تکنیک ، سه موضوع تقریبا غیر مرتبط را در نظر بگیرید. به عنوان مثال ماهی ، درخت و دروغگو.

روی هر کدام به مدت 3 دقیقه فکر کنید ؛ بدون آنکه دو موضوع دیگر مزاحمتان شوند.

5 ـ تکنیک آدم برفی

یکی دیگر از تکنیک هایی که سبب می شود تمرکز ما افزایش یابد تکنیک آدم برفی است.

چشمان خود را ببندید و یک آدم برفی را در ذهن خود مجسم کنید. سعی کنید آدم برفی را در 5 مرحله آب کنید. اگر حرفه ای شدید تعداد مراحل را بیشتر کنید.

از اعتماد شما متشکریم. ایمیلی حاوی رسید خرید شما به ایمیلتان ارسال شد... رد کردن