تمرکز مطالعه

در مقاله ی قبل ” قدرت اعجاب انگیز تمرکز” گفتیم که تمرکز چه هست و اصلا می توان آن را افزایش داد یا نه؟ و راهکارهایی هم جهت تقویت این قدرت مهم بیان کردیم و در این مقاله می خواهم از موضوع مهم تمرکز به هنگام مطالعه با شما صحبت کنم.

یکی از مهم ترین قسمت های زندگی که ما در آن بسیار به تمرکز نیاز داریم زمان های مطالعه ما هستند.

تا به حال چند بار اتفاق افتاده که:

 • وقتی می خواهید مطلبی را یاد بگیرید ، دائما موضوعاتی فکر شما را به خود درگیر می کنند؟
 • نگرانی های فکری شما حواستان را پرت می کنند؟
 • یک یا چند صفحه از کتاب را خوانده اید و تازه متوجه می شوید که اصلا حواستان به متن نبوده و فقط چشمتان روی خطوط قدم می زده؟
 • وقتی چند صفحه از کتابی را خوانده اید احساس می کنید چیزی یادتان نیست و به عقب بازگشته اید؟

وقتی شما یاد بگیرید که چگونه هدفمند تمرکز کنید ، کل سیستم چشمی و مغزی شما مانند یک اشعه لیزر عمل می کنند که قئرت فوق العاده ای در تمرکز روی هدف و یافتن اطلاعات موردنیاز از آن را دارند.

در اینجا برخی عواملی که سبب برهم زدن تمرکز به هنگام مطالعه می شوند را بررسی می کنیم:

1 ـ بهترین زمان مطالعه خود را پیدا نکرده اید

نمی توان نسخه ای ثابت برای ساعت مطالعه همه انسان ها نوشت. هر کس ویژگی های جسمی و روحی متفاوتی دارد. احتمالا شخصی را دیده باشید که می گوید من ساعت 6 الی9 شب مطالعه می کنم و تمرکز بالایی دارم در صورتی که شما ممکن است 6 الی 9 صبح تمرکز بالایی داشته و بتوانید مطالعه ی خوبی داشته باشید.

اقدامک: اگر شما ساعتی را در شبانه روز سراغ ندارید که تمرکزتان روی مطالعه تان بیشتر است می توانید در ساعات متفاوت مطالعه کنید و زمان صحیح مطالعه خودتان را به تجربه به دست آورید.

2 ـ عوامل مزاحم

یادتان باشد در زمان های مطالعه شما زمین و زمان دست به دست هم می دهند تا تمرکز شما را به هم بزنند. شما می توانید با زیرکی تمام نقشه هایشان را خراب کنید.

هنگام مطالعه کردن گوشی همراه خود را روی بی صدا گذاشته و در فاصله ای دور از خود قرار دهید. اگر تلفن ثابت یا تلویزیون در مکان مطالعه خود دارید ، آن ها را بیرون ببرید. اگر کامپیوترتان روشن است آن را خاموش کنید تا برای بازی کردن با آن و استفاده از اینترنت وسوسه نشوید. استراحت های بی مورد را از برنامه حذف کنید و خلاصه سعی کنید مکان مطالعه خود را به محیطی مقدس و آرام تبدیل کنید. به گونه ای آن را مرتب و تمیز کنید که کاملا مخصوص این کار باشد.

3 ـ  فراهم نبودن شرایط محیطی

1) مکان مطالعه خود را داشته باشید

یک مکان ، صندلی ، میز و محیط مخصوص به مطالعه داشته باشید و سعی کنید در این محیط کاری غیر از مطالعه مانند خوردن ، خوابیدن ، صحبت کردن و … انجام ندهید. فقط مطالعه کنید.

2) درست بنشینید

راحتی و آسودگی بیش از حد نتیجه معکوس دارد. یعنی سبب می شود بجای تمرکز روی مطالب خوابتان بگیرد. اگر از یک میز برای مطالعه کردن استفاده نمی کنید هنگام مطالعه حتما تکیه دهید به صورتی که زاویه کمر و زمین تقریبا 90 درجه باشد. و دستان و گردن خود را طوری تنظیم کنید که فشاری ریو آن ها نباشد.

اگر از میزی برای مطالعه خود استفاده می کنید این نکات را رعایت کنید:

 • 1) از یک صندلی صاف با زاویه قائمه استفاده کنید.
 • 2) سطح و تکیه گاه آن هم نه خیلی نرم باشد و نه خیلی سخت.
 • 3) سطح میز مطالعه باید تقریبا 20 سانتی متر از کف صندلی بالاتر باشد.
 • 4) کف پا ها کاملا بر روی سطح زمین باشد.
 • 5) زاویه بین ران و ساق پا تقریبا 90 درجه باشد.
 • 6) کمر باید صاف باشد و فقط برای حفظ تعادل می تواند کمی انحنا داشته باشد. خیلی صاف نشستن و خیلی غوز کردن باعث خستگی و کشیدگی عضلات کمر شده و تمرکز را کاهش می دهد.

درست نشستن مزایای زیادی علاوه بر افزایش تمرکز هنگام مطالعه دارد. از جمله:

 • اکسیژن و خون بیشتری به مغز می رسد.
 • به سطون فقرات فشار وارد نشده و در نتیجه خستگی ایجاد نمی شود.
 • آمادگی بدن باعث هشیاری مغز می شود.

3) فاصله چشم از متن را جدی بگیرید

بهترین فاصله چشم از متن تقریبا 50 سانتی متر است. وقتی این فاصله را رعایت کنید دید چشم شما افزایش یافته و می توانید سریعتر خوانده و تعداد مکس های در هر خط را کاهش دهید. از خستگی چشم و سردرد نیز جلوگیری خواهید کرد.

4) حواستان به میزان نور باشد

تا می توانید از روشنایی روز استفاده کنید و زیر نور طبیعی مطالعه کنید. در صورتی که از نور مصنوعی استفاده می کنید بهتر است منبع نور از روی شانه و از سمت مخالف دستی که با آن می نویسید به متن بتابد. توجه داشته باشید که نور چراغ نباید جوری باشد که محل مطالعه را نسبت به جاهای دیگر اتاق روشن تر کند.

4 ـ آمادگی نامناسب

اگر از قبل آنچه که برای مطالعه لازم دارید را آماده نکنید ، با شروع مطالعه ، مشکلات شروع می شوند: مداد ندارید. یکی از دفتر هایتان را نیاورده اید. تماس مهمی را انجام نداده اید. گرسنه هستید. تشنه هستید و بسیاری موارد دیگر.

این حواس پرتی های پشت سر هم که قطع و وصل شدن جریان مطالعه می شوند ، تمرکز شما روی مطلب را از بین می برند.

اقدامک: هر چیزی را که برای مطالعه نیاز دارید از قبل آماده کنید و دم دست بگذارید و به محض نشستن فورا مطالعه را شروع کنید. حتی یک دقیقه را هم هدر ندهید. مثلا اگر می خواهید ریاضیات بخوانید ، قبل از شروع مطالعه حتما تعدادی کاغذ چرک نویس ، خط کش و وسایل موردنیاز موضوع را دم دست بگذارید.

5 ـ عدم هدفمندی

یکی از کارهایی که برای افزایش تمرکز هنگام مطالعه انجام داد ، مطالعه هدفمند است.

همانگونه که در مقاله “چگونه درس بخوانیم؟” توضیح دادیم ؛ قبل از شروع به خواندن متن باید دو چراغ را برای خود روشن کنید:

 • اول اینکه قصد دارید چه مقدار از مطلب را یاد بگیرید
 • و دوم اینکه مدت زمان مشخصی را (مثلا 30 دقیقه) برای خواند فصل مورد نظر تعیین کنید.

با این دو چراغ قسمت عمده ای از عوامل کاهش دهنده تمرکز شما از بین خواهد رفت.

6 ـ حواس پرتی

یکی دیگر از عوامل برهم زننده تمرکز این است که چیزهایی غیر از موضوع اصلی ذهن ما را به خود مشغول کنند. برای مثال هنگامی که دارید مقاله ای می خوانید یا برای امتحان شنبه ، خود را آماده می کنید افکاری مانند خانواده تان ، میهمانی فردا ، اشتباه دیروز ، لطیفه های چند ساعت قبل و … مزاحمتان می شوند.

اقدامک : برای سریع خاتمه دادن به حواس چرتی ها و افکار مزاحم راهکار های زیر پیشنهاد می شود:

همانطور که در مقاله قبل (قدرت اعجاب انگیز تجربه) گفته شد ؛ نکته مهم اینجاست که همه این راهکار ها قرار نیست برای همه انسان ها جواب دهد. این راهکارها را امتحان کرده و راه حل مناسب خود را پیدا کنید.

 • 1) برای قصه گو ی ذهن خود نامی انتخاب کنید. (طوطی ، الاغ ، زرزرو ، بی مصرف ، ماشین و …)

سپس او را با نامش صدا کنید و بگویید که شنیدم ؛ ممنون. ( او را به رسمیت بشناسید و بعد به آن بی محلی کنید)

 • 2) یک تکه کاغذ کنار دستتان گذاشته و از موضوعی که مزاحم ذهنتان می شود ، چند کلمه را روی کاغذ بنویسید تا ذهنتان تخلیه شود.
 • 3) یک کش دور دست خود ببندید و هنگامی که متوجه شدید حواستان دارد پرت می شود کش را بکشید و ضربه ای به دستتان وارد کنید. در صورت تکرار مداوم این کار ذهن شما می فهمد که اگر به چیز دیگری غیر از مطلب اصلی فکر کند اندکی درد در انتظار اوست و این کار را نخواهد کرد.

توجه داشته باشید که رنگ کش ، خودش حواستان را پرت نکند. به همین علت ترجیحا رنگ کش کرمی باشد.

7 ـ مشکلات واژگانی

هنگام مطالعه بسته به نوع متن با واژگانی برخورد می کنیم که معانی آن ها را نمی دانیم. توقف مطالعه برای جست و جوی معنای واژه در فرهنگ لغت یا گوگل و یا فکرکردن روی آن باعث از بین رفتن تمرکز می شود و پیوستگی بین مطالب قبلی و بعدی را ازبین می برد.

اقدامک : از این به بعد در هنگام مطالعه وقتی به لغتی برخورد کردید که معنای آن را نمی دانستید و دانستن معنای آن برای ادامه متن ضروری نبود ، به جای اینکه همان لحظه به دنبال معنای واژه بگردیم آن را در گوشه ای یادداشت کرده و در وقت استراحت معنای آن را پیدا کنیم.

8 ـ سرعت نامناسب مطالعه

از اولین روز تحصیل به ما آموخته اند که آهسته خواندن و کلمه کلمه خواندن متن ، به فهم بیشتر مطالب کمک می کند. اما متاسفانه باید بگویم که این روش نتیجه ی عکس می دهد. زیرا آهسته خواندن متن به جای کمک به درک بیشتر مغز ، عملکرد آن را کند می کند. برای درک گفته ی من عبارت زیر را آهسته و با دقت و به همین صورتی که نوشته شده بخوانید:

تند        خوانی        به         معنای        خواندن         بدون         درک         نیست.

خواندن این عبارت سخت به نظر نمی رسد ؟؟؟

البته که خواندنش سخت است ؛ چرا که مغز ما برای دریافت اطلاعات با چنین سرعت های پایینی طراحی نشده است. سرعت مغز ما از پیشرفته ترین کامپیوترها هم بیشتر است. اگر متن بالا را به سرعت بخوانید کلمات آن معنای آنی پیدا می کنند.

افزایش سرعت در مطالعه ، خود به خود به افزایش سرعت در درک مطالب منجر می شود.

اقدامک : برای مطالعه از تکنیک های تندخوانی استفاد کنید. یادگیری تنظیم سرعت مطالعه و افزایش میدان دید موجب افزایش سرعت مطالعه می گردد.

 

منبع: وبسایت آموزشی فراتر از فردا

از اعتماد شما متشکریم. ایمیلی حاوی رسید خرید شما به ایمیلتان ارسال شد... رد کردن