مقاله نویسی

اغلب به نظر می رسد که نوشتن مقاله ، یک وظیفه طاقت فرسا در میان دانش آموزان است. حال مقاله میخواهد برای بورس تحصیلی باشد یا یک کلاس و یا حتی یک مسابقه. بسیاری از دانش آموزان این کار را بیهوده و بسیار سخت می بینند. در حالی که می شود به یک مقاله ، به چشم یک بازی مفرح نگاه کرد و سپس خیلی راحت با دانستن قواعد بازی می توان به پیروزی رسید.

مقاله چیست؟

اگر بخواهیم به صورت خیلی ساده این موضوع را بیان کنیم ؛ مقاله ، حاصل مکتوب یک تحقیق یا پژوهش است که در چارچوب مشخصی نوشته می شود.

گام به گام تا یک مقاله موفق

قبل از هر چیز می خواهم تکنیک فوق العاده ی agile را به شما معرفی کنم. از این تکنیک می توانید در مثال های متفاوت زندگی تان هم استفاده کنید.

تکنیک agile (چابک سازی)

طبق این تکنیک معجزه گر ، اگر شما 6 ماه فرصت دارید تا مقاله ایده آل خود را بنویسید ؛ این کار را در 6 روز انجام دهید و مدت زمان باقی مانده را صرف بهبود و توسعه آن کنید.

معمولا افراد در انجام کارها ، می خواهند اول نتیجه مطلوب خود را ببینند و سپس آن را نهایی کنند. با در نظر گرفتن این تکنیک ، شما ابتدا یک مقاله خیلی مبتدی و ساده در زمانی بسیار کمتر از زمان تحویل می نویسید. حال تا وقتی که مهلت تحویل مقاله فرا می رسد ، مقاله خود را بهبود دهید.

یک مقاله در یک تقسیم کلی و خیلی راحت به 5 بخش تقسیم می شود:

1 ـ موضوع

2 ـ چکیده

3 ـ مقدمه

4 ـ بدنه

5 ـ نتیجه گیری

موضوع مقاله

راه های زیادی وجود دارد که بتوانید یک موضوع عالی برای مقاله تان پیدا کنید. می توانید از فهرست کتاب ها و مجلات استفاده کنید. اگر موضوع عام می خواهید می توانید با مردم مصاحبه ای داشته باشید و ببینید چه موضوعی پرمخاطب تر است و یا از جست و جو گر گوگل کمک بگیرید. اگر هم دنبال یک موضوع در حرفه ای خاص می گردید ، می توانید نظرات اساتید و صاحب نظران در آن حرفه را جویا شوید.

چکیده مقاله

چکیده در مقاله از جایگاه خاصی برخوردار است. زیرا در بسیاری موارد از جمله هنگامی که مخاطب وقت کافی برای خواندن کل متن ندارد ؛ فقط به خواندن چکیده بسنده می کنند.

در چکیده از همه قسمت ها بعلاوه اهداف به صورت خیلی خلاصه نوشته می شود.

توجه داشته باشید که بخش چکیده ، آخرین کاری است که باید انجام دهید و آن را در اول مقاله قرار دهید. یک روش خوب برای چکیده کردن این است که شما متن را بخوانید و سپس بدون وسواس ، اضافه ها را خط بزنید. دوباره متن باقی مانده را بخوانید و باز هم بدون وسواس ، اضافه ها را خط بزنید. این کار را آنقدر انجام دهید تا دیگر نتوان خط زد.

در اکثر مجلات ، تعداد کلمات چکیده 150 تا 250 کلمه است.

مقدمه مقاله

1 ـ قلاب

2 ـ انگیزه شما

3 ـ اتفاق بزرگ

با عنوان و مقدمه ای جذاب ، شروع کنید. اگر در همین ابتدا به مخاطب مقاله تان انگیزه ندهید کارتان تمام است و مقاله شما هم به خیل عظیم مقالات نیمه خوانده دیگر می پیوندد.

در بخش مقدمه مقاله قبل از هر چیز باید این موضوع را به مخاطبتان بگویید که چرا باید مقاله شما را بخواند. به اصطلاح می گوییم که مقاله باید با قلاب شروع شود. قلاب ها خواننده ی مقاله (که می تواند فردی عادی و یا داور مسابقات باشد) را ترغیب می کنند و همچنین ذهن خواننده را بیشتر به مقاله جذب می کنند.

از نمونه قلاب های موثری که می توانید از آن ها استفاده کنید این است که:

1 ـ سوال گذاری

مقاله خود را با پرسش چند سوال جذاب آغاز کنید. سوال به ذهن قلاب می شود. وقتی که برای مخاطبتان سوال ایجاد کردید ، چون مخاطب سعی در پیدا کردن پاسخ سالات دارد ، با دقت و هوشیارانه مقاله شما را می خواند.

2 ـ آمار شگفت انگیز

استفاده از آماری شگفت آور ، سبب می شود که موضوع برای خواننده مقاله بسیار جذاب تر شود و با جدیت بیشتری متن را مطالعه کند.

چند نمونه را برای مثال در زیر آورده ام:

  • طبق نتایج تحقیقات پزشک متخصص مغز و اعصاب پروفسور …
  • سالانه %X از مردم مبتلا به …

3 ـ نقل قول های معروف

می توانید برای جذب بیشتر مخاطب به مقاله ، از نقل قول های معروف مرتبط با موضوع مقاله استفاده کنید.

بعد از اینکه قلاب را ایجاد کردید تقریبا کار مقدمه تمام است. باید به مخاطب خود بگویید که چرا این مقاله را نوشته اید و ضرورت به وجود آمدن این مقاله را برای او توضیح دهید.

و در قسمت انتهای مقدمه ، انتهای جاده اندیشه هایتان در مقاله را به او نشان دهید. به مخاطبتان بگویید که در پایان مقاله چه اتفاقی در انتظار اوست.

توجه: سعی کنید مقدمه تان از نیم صفحه برای مقالات کوتاه و یک صفحه برای مقالات بلند بیشتر نشود.

بدنه مقاله (مرحله اول: بارش فکری)

برای نوشتن بدنه مقاله ، شما باید افکار خود را سازماندهی کنید. ابتدا نیاز به بارش فکری دارید. در اینجا نقشه ذهنی بسیار موثر است.

چرا به مقاله ” نقشه ذهنی به زبان ساده ” نگاهی نمی اندازی؟

قلم و کاغذ خود را بردارید و در مکانی با یک آرامش نسبی بنشینید. نقشه ذهنی خود را رسم کرده و به مغزتان اجازه دهید فکر کند. تمام سرفصل های مرتبط با موضوع که به ذهنتان می آید ، درست یا غلط و بدون در نظر گرفتن ترتیب ، روی نقشه ذهنی خود منتقل کنید. اکنون شما قادر هستید که ارتباط بین ایده هایتان را به وضوح ببینید. این ساختار به عنوان یک پایه برای مقاله شما عمل می کند.

بدنه مقاله (مرحله دوم: جمع آوری اطلاعات)

حالا باید متن اصلی را طراحی کنید. به ایده ها (سرفصل ها) یی که به طرز باورنکردی روی کاغذ آورده اید نگاه کنید. شما موضوع کلی خود را به قسمت هایی کوچک تقسیم کردید. حالا شما نیاز دارید که اطلاعات درست و محکمی در مورد هر قسمت جمع آوری کنید. موضوع را خوب بررسی کنید. به خصوص اگر مقاله تان پژوهشی باشد. منابع معتبر و قابل اطمینان را پیدا کنید. به کتابخوانه مدرسه یا دانشگاه یا محل زندگی خود بروید. از اینترنت استفاده کنید. با اساتید خوب آن رشته مصاحبه کنید. اگر موضوع پژوهشتان عام باشد می توانید با مردم هم پرسش و پاسخی داشته باشید.

اگر به سراغ اینترنت بروید ؛ ویکی پدیا اغلب گزینه خوبی برای شروع تحقیق و نوشتن مقاله است و می تواند جای خوبی برای کسب دانش عمومی در مورد موضوع تحقیق و یافتن شرایط جستجو باشد. البته دقت کنید که ما هرگز در نوشتن مقاله ، از متن سایت ها و کتاب ها استفاده نخواهیم کرد. (مگر در بیان نقل قول ها.) ما در مقاله مان برداشت های خودمان را تا حد ممکن با مثال های خودمان می نویسیم.

پس ، منابع معتبری که به آن ها می توانید دسترسی پیدا کنید را بررسی و مطالعه کنید و یادداشت هایتان را جمع آوری کنید.

چرا به مقاله چگونه درس بخوانیم؟! ” نگاهی نمی اندازی؟

هیچ وقت سعی نکنید که واقعیات و ادعاهایی که اشتباه به نظرتان می رسد را نادیده بگیرید. یادتان باشد که یک مقاله  نویس خوب ، یا نشان می دهد که چرا شواهد به نظرش اشتباه معتبر نیستند و یا نگرش و زاویه دید خود را در برابر شواهد تغییر می دهد.

بدنه مقاله (مرحله سوم: نوشتن متن)

در ابتدا اصلاً به تعداد صفحات مقاله تان فکر نکنید. شما شروع به نوشتن کنید قلم همراهی تان می کند.

در اینجا نکاتی را که باید رعایت کنید تا کیفیت کار خود را بالا ببرید در اختیار شما قرار می دهیم:

1 ـ این نکته مهم ریز را به یاد داشته باشید که قوی ترین و بهترین مطالب شما باید در پاراگراف اول و آخر در درون بدنه باشند.

2 ـ اصلا به درست یا غلط بودن املای کلمات یا هر چیز مشابه توجه نکنید. ویرایش برای بعد از این است که نوشتن تمام شد. اگر ذهنتان در این مرحله درگیر این ها شود یعنی توجه تان به جای محتوا روی چیز دیگری است و از کیفیت کارتان کم می شود.

3 ـ از اختصارات و اصطلاحات عامیانه در نوشتن مقاله استفاده نکنید. مقاله شما باید یک لحن جدی داشته باشد.

4 ـ نظرات متضاد را هم در نظر بگیرید. طرف دیگر استدلال خود را نیز ارائه دهید و از منطق و حقایق استفاده کنید تا روشن شود که چرا نظر طرف دیگر حداقل تا به امروز نادرست است.

5 ـ  خود را در جایگاه خواننده مقاله بگذارید و مقاله را برای خواننده بنویسید نه برای خودتان! سعی کنید مختصر و مفید و در عین حال جامع بنویسید.

6 ـ از به روز بودن مطالبتان اطمینان حاصل کنید.

7 ـ در صورت امکان حتما از تصاویر و نمودارها استفاده کنید. معجزه می کنند.

نتیجه گیری مقاله

تمام ایده های خود را با هم در یک نتیجه گیری جذاب قرار دهید. نتیجه گیری شما باید شامل چند جمله قوی باشد. از مخاطبتان بسیار واضح و شفاف بخواهید با توجه به مطالبی که خوانده اقدامی انجام دهد. از او کار عملی نسبتا ساده ای بخواهید.

وقتی که کار نوشتن مقاله تمام شد به ویرایش آن بپردازید.

در صورت نیاز ، ترتیب جملات و پاراگراف ها را تنظیم مجدّد کنید. اطمینان پیدا کنید که نتیجه و مقدمه شما با تغییراتی که روی بدنه مقاله انجام می دهید مطابقت دشته باشد.

هرگونه لغت تکراری یا غیر ضروری را حذف کنید. زبان خودتان را به زبان مقاله تغییر دهید.

سخن آخر:

”یادتان باشد که بهترین مقاله ها روشن و مختصراند

و به راحتی توسط مخاطبان گسترده قابل درک هستند.“

از اعتماد شما متشکریم. ایمیلی حاوی رسید خرید شما به ایمیلتان ارسال شد... رد کردن