سلام خدمت دوستان و اعضای محترم وبسایت آموزشی فراتر از فردا

شما به کسی که روی توپ بازی بایستد یا آن را داخل کمدش پنهان کند؛ چه می­‌گویید؟

به یاد دارم در کودکی وقتی که پنج یا شش سال داشتم؛ یک شب مهمان داشتیم. آن­ها هم یک پسر هم­سن من داشتند. حدود ساعت 9 شب بود که بعد از توپ‌­بازی­‌کردن فاجعه­‌ای رخ داد. پسرک رفت روی توپ من ایستاد و بعد…
آخه آدم سالم، مگه توپ جای وایستادنه؟
پسرک با مغز به زمین درود گفت و از هوش رفت. حال بدو آب­قند بیار؛ آب بزن به صورتش. اصلا یه وضعی شد… من رو هم سر شبی فرستادند تیتاب و ساندیس موزی براش بخرم.

در همان روزها بود که خانه‌­ی کسی مهمانی رفتیم و از تعجب دوتا شاخ قشنگ در آوردم. پسرشان توپ­‌هاش رو از وقتی خریده بود گذاشته بود تو کمدش که مبادا سرما بهش بزنه. والّا.

شما به همچین آدمی چه می­‌گویید؟؟

جالب اینجاست که ما اینچنین کارها را سرزنش می­‌کنیم ولی کسی که از مهارت­‌های ارتباطی و زندگی­‌کردن هیچ بهره‌­ای نمی­‌گیرد را سرزنش نمی­‌کنیم.

بسیاری افراد هستند که از ابزارهای ارتباطی به بدترین شکل ممکن استفاده می­‌کنند. درست مثل پسری که توپ را به جای بازی گذاشت زیر پایش و رفت روش و …

کدام یک از این اشتباهات سخت­‌تر و جبران­‌ناپذیرتر است؟ قطعا استفاده نکردن و یا استفاده­‌ی درست نکردن از ابزارهای مهم زندگی (مثل مهارت­‌های ارتباطی و …). پس چرا ما به مورد اول گیر می­‌دهیم ولی در مواجهه با گروه دوم هیچ واکنشی نشان نمی­‌دهیم؟

مهارت­های ارتباطی چیست؟

همه­­‌ی موجودات زنده از وقتی که بیدار می­شوند تا شب که می­‌خواهند بخوابند؛ در حال ارتباط گرفتن هستند. انسان هم یکی از این موجودات است. از اول صبح که چشم می‌­گشاید تا پایان شب که می­‌خوابد؛ چه بخواهد و چه نخواهد با ارتباطات سر و کار دارد. در درجه­‌ی اول ارتباط با خودش و خداوند. بعد خانواده و بعد دوستان و اطرافیان و … .

باید بدانیم که ارتباط گرفتن با دیگران چندان هم که فکر می­‌کنیم ساده نیست.

اگر بخواهم یک تعریف ساده و کلیدی از مهارت­‌های ارتباطی برایتان بیان کنم؛ اینگونه می­‌گویم:

مهارت‌های ارتباطی، مجموعه­‌ی مهارت­‌هایی هستند که ما لازم داریم تا بتوانیم ارتباطات بهتر و موثرتری با دیگر انسان­‌ها و حتی خودمان بسازیم.

بله؛ حتی خودمان. جالب است بدانید که وقتی مهارت نداشته باشیم؛ حال خودمان از هرکسی بیشتر بد می­‌شود. وقتی به این­‌خاطر که در جواب درخواستی که قلباً دوست نداشتیم آن را انجام دهیم؛ نتوانستیم «نه» بگوییم؛ پاسخ مثبت دهیم؛ خودمان بیشتر از هرکسی با خودمان بد می­‌شویم. وقتی که چون مهارت­‌های ارتباطی ضعیفی داریم نمی‌­توانیم از پایان­‌نامه­‌مان دفاع کنیم یا در جایی که باید فعالیت کاری خود را معرفی کنیم؛ این کار را نمی­‌کنیم؛ خودمان با خودمان بد می­‌شویم. وقتی که جواب سوالی را می‌­دانیم ولی به علت خجولی و عدم اعتماد به نفس در ارتباطات سکوت می‌­کنیم و شاید هم امتیازی را از دست دهیم؛ حالمان خیلی بد می­‌شود. وقتی به­‌خاطر خجولی از حق خود دفاع نمی­‌کنیم؛ حالمان بیشتر بد می­‌شود.

تمام موارد بالا مثال­‌هایی از مهارت­‌های ارتباطی را نشان می­‌دهند که لیستی خیلی خیلی مفصل‌­تر دارند.

کافیست برای یادگیری آن‌ها وقت بگذاریم.

مسئله‌ی جالب اینجاست که بسیاری افراد هستند که از روابط خانوادگی خود ناراضی‌اند ولی حاضر نیستند کمی وقت بگذارند و یاد بگیرند که چطور عشق را در درون خانواده‌ی خود بیشتر کنند. یا بلد نیست رفتار قاطعانه از خودشان نشان دهند و مدام می‌گویند: «مردم و جامعه، حق من رو خوردند…». کوچکترین مهارتی بلد نیستند و می‌نشینند و می‌گویند کار نیست. و بسیاری دیگر.

فاجعه:

مردم عزیز در زندگی خود رنج‌های زیادی به‌خاطر بلد نبودن مهارت‌های زندگی، می‌برند و متاسفانه کوچکترین وقتی نمی‌گذارند تا این مهارت‌ها را یاد بگیرند.

اگر شما در حال خواندن این مقاله هستید به شما تبریک می‌گویم. چون شما تصمیم گرفته‌اید که تغییر کنید و روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید و این واقعا ارزشمند است.

مهارت‌های ارتباطی در چه جاهایی کاربرد دارند؟

همانطور که عقب‌تر هم گفتم در جای جای زندگی، ما با مهارت‌های ارتباطی سر و کار داریم. اما اگر بخواهم آن را به صورت دسته‌بندی برایتان بنویسم؛ اینگونه برایتان می‌آورم:

  • مهارت‌های ارتباط با خود

(بسیاری از ما فراموش کردیم که بهترین دوست خودمون هستیم و بیشترین وقت را با خودمان می‌گذرانیم. اما متاسفانه کمترین توجه را به خودمان داریم. به همین دلیل رابطه‌ی خوبی با خودمان ندایم. ما نیاز داریم حتی مهارت‌های برقراری ارتباط با خودمان را یاد بگیریم.)

  • مهارت‌های ارتباطی در خانواده

(به منظور ایجاد عشق در خانواده و همچنین ایجاد ارتباطات عمیق‌تر و مفیدتر)

  • مهارت‌های ارتباطی در جمع دوستان

(برای ایجاد ارتباطات مفیدتر و عمیق‌تر)

  • مهارت‌های ارتباطی در کسب و کار

(برای ایجاد ارتباط بهتر با مشتریان یا مخاطبان)

  • مهارت‌های ارتباطی در سازمان یا شرکت

(برای ایجاد ارتباط بهتر مدیر با کارمندان و برعکس و …)

  • مهارت‌های ارتباطی در تعاملات روزمره

 

همانطور که دیدید لحظه‌ای نیست که مهارت‌های ارتباطی ما را تنها بگذارند. پس به یاد گیری‌شان اهمیت دهید و برایش زمان بگذارید…

 

منبع: وبسایت آموزشی فراتر از فردا

 

از اعتماد شما متشکریم. ایمیلی حاوی رسید خرید شما به ایمیلتان ارسال شد... رد کردن